Értékbecslés
Mi az az ingatlan értékbecslés és mire jó?
Nagyon leegyszerűsítve háromféle ingatlan értékbecslés létezik:
a.) az első, amikor értékesítés, befektetés vagy felújítás céljából kell megállapítani egy ingatlan értékét.
-
Adás-vétel esetén az eladónak a hirdetéshez a helyes irányár meghatározásában, a vevőnek a reális vételárról történő megbizonyosodáshoz van szüksége értékbecslésre. Erre lehet akkor is szükség, mikor több tulajdonos között egymás „kivásárlása” jön szóba, feltéve, hogy nem bírósági úton kívánják/fogják rendezni az ügyet.
-
Befektetés során vagy azt kell megállapítani, hogy
- mekkora az az érték, melynél még rentábilis az adott ingatlan megszerzésébe, vagy át- esetleg újjáépítésébe fektetni,
- mennyi idő alatt térül meg egy ingatlan hasznosítása például bérbeadás esetén, illetve milyen fizetési ütemezés a legcélravezetőbb (éves, havi, előre, vagy utólag történő, stb.)
-
Felújítás tervezésénél pedig azt számítjuk ki, hogy az ingatlan jelen állapotban és a tervezett felújításokat követően milyen piaci értékkel fog bírni, ergo mekkora az a kivitelezési költség, ahol még megéri a munkálatokat elvégez(tet)ni
b.) a második mikor banki hitelhez kell értékbecslőt igénybe venni. Ez az értékbecslés egy speciális változata, ahol az értékbecslő az adott bankkal áll kapcsolatban, akik a hitelt nyújtanák. Ilyenkor az értékbecslő személye nem, vagy csak a bank által felajánlott lehetőségek közül korlátozottan választható.
c.) a harmadik, mikor valamilyen peres- vagy hatósági eljáráshoz szükséges az ingatlan értékének megállapítása. Ilyenkor beszélünk igazságügyi szakértésről. A hatályos magyar jogrendben – legyen szó polgári peres vagy bűntető eljárásról, esetleg hatósági eljárásokról (NAV, Rendrőség, stb.) – csak és kizárólag az igazságügyi névjegyzékben szereplő személyek szakvéleményét fogadja el a bíróság, eljáró hatóság. Értékbecslő ilyen esetben nem elegendő! Erre érdemes fokozottan odafigyelni, mert sajnos a piacon van pár cég, akik a bevétel reményében mindenféle felvilágosítás nélkül elvégeznek egy értékbecslést, mondjuk egy válóperes eljáráshoz, majd amikor a bíró közli a felekkel, hogy az általuk nagyon súlyos tízezrekért elvégeztetett felmérést nem fogadja el csak sajnálkozva széttárják a karjukat.
Én jelenleg az első (a) pontban felsorolt esetekben tudok az Ön segítségére lenni.
A második esetben csak és kizárólag a bankját kérdezze meg, mert minden egyes bank más és más kritériumok alapján kéri a fedezeti érték meghatározását, így ami az egyik pénzintézetnél megfelelő, a másiknál még kevés lehet, hiába ugyanarról az ingatlanról van szó.
Amennyiben igazságügyi szakértőre van szüksége – és nem kérte a hivatalból történő kirendelést, amit erősen javaslok Önnek – akkor kérem keresse fel a https://inyr.im.gov.hu/ oldalt.